nůž od Škrobáka - D2 a kavkazský ořech

. Publikováno v Nože a výrobky z kůže

skrobak kavkazNa fóru jsem oslovil nožíře Gerda "Škrobáka" Strohbacha, jestli by byl ochotný mi udělat nůž podle mého nákresu. Vyměnili jsme si několik e-mailů a nakonec Škrobák zavolal, aby jsme lépe domluvili veškeré podrobnosti.

Neměl jsem představu o materiálu čepele. Nějakou dobu jsem pokukoval po elmaxu, nebo rwl 34. Po kratší debatě, když jsem byl dotázán na určení nože a jeho používání, mi Škrobák doporučil nástrojovou ocel D2. Že budu určitě spokojen. Poslal jsem e-mailem návrh nože, jak bych si ho představoval.Skrobak 1 navrh Na ručku jsem chtěl nějaké tvrdé, tmavé dříví. Gerd mi nabídl několik materiálů a na tenhle nůž to vyhrál kavkazský ořech. Nůž jsem chtěl bez pouzdra. Výroba nože včetně jeho doručení trvala přibližně 14 dní. Nemohl jsem se dočkat, až balíček přijde (kudlo nadšenci jistě pochopí).

Nůž předčil všechna má očekávání. Bezva zpracování a úžasná kresba dřeva. Robustnější rukojeť jej přímo předurčuje pro dlouhou práci, aniž by ruka nějak výrazně trpěla únavou, nebo otlaky. Ocel D2 řeže výborně a co je hlavní, skvěle drží ostří. Leckde na webu se lze dočíst, že se tato ocel poněkud obtížněji brousí. Tento názor zdílet nemohu. S broušením této ocele jsem neměl a nemám žádné problémy. Žiletkové holící ostří jde vybrousit velice dobře.

Nůž jsem "osedlal" dvěma pouzdry. Na obou jsem si chtěl při výrobě vyzkoušet něco jiného.

Skrobak Z 001

Skrobak Z 001

Skrobak Z 002

Skrobak Z 002

Skrobak Z 003

Skrobak Z 003

Skrobak Z 004

Skrobak Z 004

Skrobak Z 005

Skrobak Z 005

Skrobak 1 1

Skrobak 1 1

Skrobak 2 1

Skrobak 2 1

Skrobak 3 1

Skrobak 3 1

Tags: nože kožené pouzdro na nůž