Fällkniven PHK

. Publikováno v Nože a výrobky z kůže

phkNež jsem prodal svého Outdoorsmana, kterého jsem se zbavil více méně jen kvůli jeho zbytečné velikosti, vyhlídnul jsem si náhradního kandidáta. Volba padla na Švéda PHK z 3G oceli, přesněji řečeno z laminované oceli. Jádro čepele je SGPS (SuperGoldPowderSteel) ocel a z obou stran "obalené" ocelí VG2.

Když jsem nůž poprvé chytil do ruky, zarazila mě relativné útlá ručka a hrubost bočního zdrsnění. Po "sametové" ručce Outdoorsmana to byl veliký rozdíl, ale jde o zvyk. Ručka seděla v ruce dobře i mokrá. Délka nože Fällkniven PHK (cca 24cm) je o zhruba 4cm menší, než u ColdSteel Outdoorsman. Tloušťka čepele nože PHK je větší, než u nože Outdoorsman, bohužel jsem neměřil a už k tomu přiležitost nemám.

PHK působí díky své tloušťce čepele robustně, přesto výrobce zakazuje s nožem pracovat pomocí tlouku.. hlavně při štípání nějakého toho polínka, jinak nelze uplatnit případnou reklamaci. Ostří nože drží velice dobře a výborně se brousí, alespoň já mám tuto zkušenost. Jediné co mě celkem šokovalo, je veliká náchylnost čepele k poškrábání. Tento "problém" řeší spousta uživatelů těchto severských nožů. První velký podélný škrábanec na čepeli vznikl patrně při zasouvání nože do originálního pouzdra. To, že o čepele nožů pečuji s velkou pečlivostí, ví o mě ti, co mě znají. Přesto jsem se škrábancům nevyhnul. Zvláštní, vzhledem k trvanlivosti ostří.

Originální, dle mého nedůstojné i když možná praktické, pouzdro, jsem vzápětí vyměnil za kožená, vlastnoručně šitá pouzdra.

Phk 4

Phk 4

Phk 5

Phk 5

Phk 6

Phk 6

Phk 7

Phk 7

Phk 7 1

Phk 7 1

Phk 7 2

Phk 7 2

Phk 8

Phk 8

Phk 9

Phk 9

Phk K 2

Phk K 2

Phk K 3

Phk K 3

Tags: nože kožené pouzdro na nůž