Pouzdro pro nůž Marttiini

. Publikováno v Nože a výrobky z kůže

marttiiniDostal se mě do ruky nůž finského výrobce Marttiini. Měl světlou lakovanou rukojeť. Ta se mě moc nelíbila a navíc měl lak už poměrně dost prasklin.

Chvilku jsem váhal, ale nakonec jsem rukojeť nože obrousil, namořil na tmavou hněď a napustil lněným olejem. Teď už to chce jenom pořádný pouzdro. Nějakou kůži jsem ještě doma našel, tak jsem se na to vrhnul.

Jako první jsem udělal koženou vložku, do které se zasouvá čepel nože. Zabrání se tím proříznutí stehů pouzdra a navíc se pouzdro nože zpevní a je bytelnější. Vložku nešiju, pouze lepím. Před lepením ji za mokra vytvaruji přesně podle čepele a obrousím.

Na řadu přišlo samotné pouzdro. Pro finské nože se nejvíce hodí pouzdro toulcového typu. Uříznul jsem si tedy kus kůže v požadované velikosti pouzdra s přesahy na šití. Kůži jsem namočil ve vodě a začal lehce tvarovat na noži. Když si kůže dostatečně "sedla" a začala chytat tvar, nechal jsem ji trochu proschnout na topení. Asi po hodině jsem pokračoval. Měkou tužkou jsem si nakreslil přesný tvar pouzdra a nožem pak přebytečné okraje odříznul.

Z proužku kůže jsem si přiřízl další vložku proti prořezu, tentokráte do místa mezi rukojetí a začátkem čepele, kde hrozí proříznutí stehu při vytahování nože z pouzdra.

Rozhodoval jsem se mezi šitím nití a řemínkem. Šití řemínkem se mě líbí, ale pouzdro na nůž jsem jím ještě nešil. Řemínek jsem měl, tak byla po chvilce rozmýšlení volba jasná. Naznačil jsem si zhruba linii šití tak, aby byla po seštití a utažení stehu kůže pěkně natažená a pevně obepínala rukojeť nože i vložku čepele. Vzdálenost jednotlivých dírek pro šití jsem udělal dostatečně daleko od sebe pro křížový steh řemínkem.

Šídlem pro "řemínkošití" jsem postupně propíchal všechny dírky. Závěs na opasek jsem vyřešil prostým nanýtováním na zadní straně pouzdra před samotným šitím (není to sice stylové vzhledem k šití řemínkem, ale je na zadní straně a nebude vidět). Řemínek jsem před šitím důkladně promastil obyčejnou indulonou, aby zvláčněl a pořádně si při dotahování sednul.

Výzdoba pouzdra mě napadla až když bylo pouzdro hotové. Nějaké raznice sice mám, ale vytlačovaný vzor jsem ještě nezkoušel. Sice jsem se trochu bál zničení pouzdra, ale když už jsem se pustil do řemínků, tak jsem risknul i tohle.

Na webu jsem si našel vzory, které jsem si pak v editoru trochu upravil podle svých představ. V měřítku jsem si je vytisknul na papír a na kůži je překreslil a postupně pak do lehce namočené kůže vytlačil.

Na závěr přišlo namoření a navoskování pouzdra a dílo bylo hotovo..

Knife Marttiini 01

Knife Marttiini 01

Knife Marttiini 02

Knife Marttiini 02

Knife Marttiini 03

Knife Marttiini 03

Knife Marttiini 04

Knife Marttiini 04

Tags: nože kožené pouzdro na nůž